Istorie Noiembrie 26, 2014

Biserica din satul Ionășeni, comuna Vârfu-Câmpului, cu hramul ” Sf. Gheorghe”, a fost înălțată între anii 1859-1865 de către Gheorghe și Maria Saint Georges, înlocuind o veche bisericuță din lemn ce fusese în partea de răsărit, în locul actualului cimitir.

În anul 1911, prin grija și cheltuiala noului proprietar al moșiei, Aglaia Scarlat Rosetti, biserica a fost reparată și consolidată.

În această biserică au slujit preoții: Dubău (1892), Costache Urzică (1894), Gheoghe Barliba (1900), H. Șoiman (1945), Leonte, Tatatru, Ioan Axinte, Dumitru Budeanu, Mihail Popa și, din 2002 până în prezent, Butescu Valeriu.

Prin strădania credincioșilor și cu sprijinul autorităților locale între anii 2002 până în prezent biserica a suferit o serie de reparații de consolidare și înfrumusețare. Astfel, s-a început cu lucrări de consolidare a bisericii, drenaj prin canale colectoare. S-a decapat și retencuit interiorul acesteia, și, ulterior s-a pictat interiorul bisericii. În anul 2007, luna octombrie, a avut loc slujba de resfințire a bisericii. Lucrările, însă, nu s-au încheiat aici. În anul 2013 s-a consolidat și rentencuit exteriorul bisericii. Din anul 2011 au fost demarate lucrările pentru construcția unei case sociale, lucrări finalizate în anul 2013.

Parohia ”Sf Gheorghe” Ionășeni, enoriașii acesteia, au fost mereu preocupați de înfrumusețarea și păstrarea cu cinste a valorilor spirituale.